Avrupa'da yayılan başörtü yasakçılığı Almanya'da delindi!

Başörtüsü karşıtlığının hükümet eliyle yaygınlaştırıldığı, Müslümanlara şiddet olaylarının tırmandığı Avrupa'da beklenen adım geldi. Almanya'da okullarda kanunsuzca uygulanan başörtüsü yasağı kaldırıldı.

Laiklik bahanesiyle Fransa’da başlayan ve diğer Avrupa ülkelerinde yayılan 'başörtüsü yasağı' ablukası, delindi. Almanya'da Müslüman kadınlara yönelik keyfi olarak uygulanan 'başörtüsü yasağı' ortadan kaldırılmış oldu. 

ALMANYA'DA BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMENLERE ÖZGÜRLÜK

Alman hükümetinin Ayrımcılıkla Mücadele Sorumlusu Ferda Ataman, Almanya’daki Müslüman öğretmenlere müjdeyi verdi.

Ferda Ataman, yaptığı açıklamada, “Bugün din özgürlüğü için güzel bir gün. Berlin’de ilk kez devlet okullarında öğretmenlerin başörtüsü takmasına izin veriliyor.” dedi.

YASAKÇILIK MAHKEMEDEN DÖNMÜŞTÜ

Almanya Anayasa Mahkemesi (AYM), Berlin eyaletinde derslere giren kadın öğretmenlerin başörtüsü takmasının yasaklanamayacağına hükmetmişti. 

2015 yılında mahkemeye başvuran Müslüman bir kadın davayı kazanmış ve 5 bin euro tazminat almıştı. Bu karar üzerine Berlin eyalet hükümeti AYM’ye itiraz başvurusu yapmış, mahkeme itirazı reddetmişti.

_________________

BAŞÖRTÜLÜ KADINLARIN OY KULLANMASINA BİLE ENGEL

Almanya'da 26 Eylül 2021 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde en az 2 başörtülü kadının oy kullanmasına izin verilmediği ortaya çıkmıştı.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Köln şehrine 30 kilometre uzaklıktaki Bergheim kentinde bir ilkokulda oy kullanmak isteyen Alman vatandaşı 2 kadın, başörtüsü taktıkları gerekçesiyle sandık görevlileri tarafından engellenmişti.

_________________

YASAKÇILIKTA FRANSA BAŞI ÇEKİYOR

Fransa'da “kamusal alanlarda dini, siyasi felsefi sembol içeren yasa işaret ve kıyafet giyilmesini yasaklayan” kanun 2004 yılında çıkarıldı. 2021 yılında ise Fransa Senatosu'nda, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını yasaklandı.

Fransa'da özellikle Afrika kökenli Müslümanların giydiği "abaya" adlı yerel kıyafet de yasak kapsamına alındı. Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal duyurdu, "Bir sınıfa girdiğinizde, öğrencilere bakarak dinlerini tespit edememelisiniz" diyerek abaya adlı kıyafetin devlet okullarında yasaklanacağını söyledi. Fransız Hükümet Sözcüsü ise abaya elbisesinin "politik bir saldırı aracı" olduğunu savundu.

Kaynak www.haber7.com

Diğer Haberler

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler