Dedikodu yapan işçi tazminatsız kovulacak!

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş arkadaşlarına iftira atan ve dedikodu yapan bir işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasının yolunu açtı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş arkadaşlarına iftira atan ve dedikodu yapan bir işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasının yolunu açtı.

Bu emsal kararla birlikte, iş yerinde mesai arkadaşları arasında dedikodu yaparak çalışanları birbirine düşüren personelin tazminatsız olarak işten çıkarılmasına izin verildi. Gece bekçisi olarak çalışan genç, işten çıkarılmasının ardından İş Mahkemesi'ne başvurdu. Kıdem ve ihbar tazminatı talep eden genç, ayrıca fazla çalışma ücretlerini de istedi. Davalı şirket avukatı mahkemede, davacının talep ettiği alacakların zaman aşımına uğradığını ve hafta tatili ile genel tatil ücreti alacağının bulunmadığını savundu.

İşveren, davacının işini dürüstlük ve doğruluk kurallarına uygun bir şekilde yapmadığını ve iş arkadaşları arasında dedikodu yaparak onları birbirine düşürdüğünü iddia ederek, sözlü uyarılara rağmen davacının davranışlarını düzeltmediği için iş sözleşmesinin sonlandırıldığını savundu ve davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme, davayı kısmen kabul etti.

Her iki tarafın avukatları tarafından temyiz edilen kararın ardından Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, iş arkadaşlarına iftira atan ve dedikodu yapan işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasını haklı buldu.

Kararın sadece mesai saatlerinin hesaplanması yönünde bozulmasına hükmetti. Yargıtay kararında şöyle denildi: "Somut olayda; dava dilekçesinde fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak 2 bin TL fazla çalışma ücreti talep edilmiştir. Dava dilekçesinde talep edilen fazla çalışma ücretine hükmedilmiş ise de; ek bilirkişi raporunda hesaplanan miktarın uygun bir indirim yapılmadan fazla çalışma ücreti olarak kabul edilmesi, fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmadan karar verilmesi isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir." denildi.

Kaynak   https://www.saglikpersoneli.com.tr/dedikodu-yapan-isci-tazminatsiz-kovulacak

Diğer Haberler

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler