MAHMUT ALİ CENGİZ KÖROSMANOĞLU

Dünyada En Çok Ağaçlandırma Yapan Ülke

DÜNYADA EN ÇOK AĞAÇLANDIRMA YAPAN ÜLKE

Bin yıldır İslam kültür ve medeniyetinin hükümran olduğu bu coğrafyada, “Kıyametin kopacağını bilseniz bile ağaç dikin” hadisini yaşan bu millet sayesinde her geçen gün orman varlığı artmıştır. Özellikle de son yıllarda, Türkiye'nin orman varlığında düzenli artış olmuştur. Hatta Türkiye’nin yürüttüğü bu ağaçlandırma çalışmaları dünyaya örnek olmuştur.

Türkiye dünyada orman planlamasını yapan en iyi ülkelerden biridir. Türkiye’nin yapmış olduğu ormancılık faaliyetleri, ağaçlandırma çalışmaları uluslararası kurumların da dikkatini çekmiş ödüllendirilerek başarısı tescil edilmiştir.

Bu çerçevede Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından 600 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturan Orman Genel Müdürlüğü “KURUM BAŞARI ÖDÜLÜ"ne layık görülmüştür. Ülkemiz bu anlamda uluslararası arenada başarılı bulunan, başarısı tescil edilen ve başarısı takip edilen çok önemli bir aktördür.

EN ÇOK AĞAÇLANDIRMA YAPAN ÜLKELER SIRALAMASINDA AVRUPA'DA 1., DÜNYADA 4. SIRADAYIZ. Bu bir iddia değil, bilakis uluslararası kurumların tespitidir.

Ormanlarımız yakılıyor, talan ediliyor, maden ve turizme açılarak ormanlık alanlarımız azalıyor diyenler tamamen yalan söylüyor ve bir algı oluşturuyorlar. Amaçları ülkedeki çalışmaları, gelişmeleri, büyümeyi, kalkınmayı göstermemek... Bunun içinde dikkatleri başka alanlara çekmek istiyorlar. Bunu da algı ve manipülasyonlar ile yapıyorlar. Gelin bu tezimi rakamlarla ve uluslararası kuruluşların tespitleri ile ortaya koymaya çalışalım:

Her alanda hızla gelişen Türkiye birleşmiş milletler gıda ve tarım teşkilatının raporuna göre orman varlığını artıran ender ülkelerden biridir. Bu başarıya FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından 5 yılda bir hazırlanan Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi (FRA) raporunda da yer verildi. Rapora göre 2015 yılında ülkemiz, orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında dünyada 46’ncı sırada iken 2020 yılındaki raporda 19 sıra yükselerek 27’nci sıraya çıkmıştır.

Bu çalışmalar sabahtan akşama olacak bir şey değil elbette. 1839 yılından itibaren yani tam 183 yıldan beri Türkiye bilimsel ormancılık ve planlama yapmaktadır. Yani bu planlamalar, ta Osmanlı döneminde başlamış (orman genel müdürlüğü de tıpkı yargıtay, itfaiye, posta hizmetleri vs… kurumlar gibi bir Osmanlı devleti kurumudur ve bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin, Osmanlının devamı olduğu gerçeğinin kavranması açısından önemli bir göstergedir.) ve devamında da çalışmalar özellikle son 20 yılda zirveye ulaşmıştır. 183 yıllık tecrübeye teknoloji ve akıllı zekayı katarak dünyada ormancılık alanında yaptığı çalışmalar yakından takip edilen ülke konumuna gelmiştir. Bugün gelişmiş ülkelerde ne varsa teknoloji olarak, altyapı olarak, teknik olarak, Türkiye aynısı hatta daha da ilerisi mevcuttur.

Ülkemizin orman varlığını ortaya çıkarmak için 1973 yılında yapılan çalışmalarda 20 milyon 199 bin 296 hektar olduğu tespit edilmiştir. Ormanlaşma çalışmaları neticesi ülkenin orman varlığının,  geçen yıl itibarıyla 23 milyon 110 bin hektara yükseldiğini görüyoruz.

Türkiye’nin yüzölçümünü 784 bin km2 olduğundan hareketle daha önce yüzde 26,1’i ormanlık alanın iken, 2021 yılı itibariyle yüzde 29,6’e yükselmiştir. 2023 hedef ise ülke yüzölçümünün %30’una denk gelen 23.4 milyon hektar orman alanına ulaşmak. Neden %30? Çünkü bu oran ülkelerin gelişmişlikleriyle doğru orantılı. Bugün gelişmiş bir ülkeni topraklarının %30’nun orman alanları olması gerektiği düşünülüyor. Ülkemizin geri kalan toprakları ise; ağaçsız orman toprağı, yayla, bozkır, kayalık taşlık araziler, kum, bataklık, tarım alanları, iskân, mezarlık, ocak, mera, su alanları, izin verilmiş tesisler vb. alanlardır.

Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi Türkiye’de algılar maalesef doğruların, gerçeklerin önüne geçiyor. Bunlardan biri de orman yangınları haberleri. Genelde yanan ormanların yerine ticari faaliyet yapmak için otel, maden alanları vs. yapıldığı yönünde haberler yapılır. Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır. Yanan ormanlar kesinlikle başka bir amaç için kullanılamaz. Bırakın otel, işyeri, villa yapılması tarım alanı olarak bile kullanılamaz...Bununla ilgili anayasa maddesi var. İşte Anayasanın 169.maddesi: “Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz.”

Türkiye de ormanlar tamamen devlet kontrolü altındadır. Ormanlar anayasa ve kanunlar gereği devlet eliyle Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yönetilmektedir. Korunması, genişletilmesi, onarımı, bakımı vs. tüm ormancılık ile ilgili tasarruf orman genel müdürlüğünün inisiyatifindedir. Bir orman kanunumuz var. Çok keskin, kesin ve nettir.

Konu ile ilgili youtube kanalımızdaki videoyu izlemeniz temennisi ile... Kalın sağlıcakla.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri