MUSTAFA KÜÇÜKTEPE

Habersiz Değilsin Allah'ım

HABERSİZ DEĞİLSİN ALLAH’IM

www.mustafakucuktepe.com

Esma’ül-hüsna, en güzel isimler, Yüce yaratıcıya aittir. El-Habir ismi de Allah’ın isimlerindendir. Gizli açık ne varsa hepsinden ve her şeyden haberi olan demektir. Andan, geçmişten ve gelecekten haberdardır.  Zaten hiç bir şeyden haberi olmayan bir varlık yüce olamaz, yaratıcı olamaz.

Yaratılmışlar içinde meraklı olan, bilgiye, haber almaya en fazla ihtiyaç duyan varlık insandır. Bu ihtiyacını yaşanan yüzyıllar içerinde giderecek arayışlar içerisinde olmuştur. Haberleşmek için ateşten dumandan güvercinden telgraftan mektuptan telefondan elektronik postalardan yararlanmıştır ve yararlanmaya da devam edecektir.

İnsanla birlikte diğer yaratılmışlardan olan cinler de aynı şekilde merak etmiş, haber almak için değişik yollar kullanmışlardır. Gökyüzüne burçlar yapıldığını, cinlerin haber almasının önüne geçildiğini Kuran bildirmektedir.

İnsanlar ve cinler haber almayı bilgiye ulaşmayı bu derece önemsemişlerken onları yoktan var edenin yarattıklarından haberdar olmaması, onların bildiklerinden habersiz olması düşünülebilir mi? Geçmişten ve gelecekten haberdar olmaması mümkün mü? Akıllı herkes buna “evet düşünülemez, mümkün değildir” cevaplarını rahatlıkla verecektir. O halde yüce yaratanın yarattığı her şeyden, her zamandan haberi vardır. Hatta daha ileri giderek Yüce Yaratan haberdar olmalıdır dersek yanlış söylemeyiz herhalde. Klasik dönemdeki bilginler bazı özellik ve sıfatların yüce yaratıcı için zorunlu özellik ve sıfatlar olduğunu söylemişlerdir. Mesela yaratma sıfatının Allah için zorunlu bir sıfat olduğu belirtmişlerdir. Çünkü alemde sürekli bir yaratma, yenilenme, değişim söz konusudur. Allah Teâlâ tek yaratıcı olduğuna göre bu sıfat ve özellik O’nun için zorunludur.

Haberdar olma da Allah Teâlâ için zorunlu bir sıfat ve özelliktir. Yarattıklarından haberdar olmayan, onların ne yaptıklarını bilmeyen bir yaratıcının olması muhaldir, imkânsızdır. Bilmeyen, haberdar olamayan ne yaratıcı olabilir ne de varlıklara hakim olabilir.

O halde yüce yaratıcımız Allah (cc) her şeyi bilir ve her şeyden haberi vardır.

 

Sen varsın birsin Allah’ım

inandım sana inandım Allah’ım

inandım en güzel isimlerine

 

Sen yaratansın Allah’ım

Bilen Sensin Allah’ım,

haberdarsın her şeyden,

 

Hakim olan yüce olan sensin Allah’ım

Senden olamaz gizli saklımız

içimizi bilen sensin dışımızı bilen sen

haberdarsın her şeyden

 

ne cin saklar ne insan

ne de diğer mahlukat

Sen alimsin Allah’ım

haberdarsın her şeyden

 

gece gündüz

sabah akşam

dün bu gün

gizli açık bilen sensin

haberin var  her şeyden

 

Yaratan sen yaşatan sensin

Cemil olan celil olan

Rahman olan Rahim olan sensin

haberdarsın her şeyden

haberin var her şeyden

 

En güzel isimler sana aittir Allah’ım, inandım iman ettim, bu iman ile yaşat beni, bu iman ile haşr et beni, Ey yüce Yaratan…

5 Yorum

Şahin Kanat

Şahin Kanat

18 Mayıs 2020
Allah razı olsun Mustafa hocam. Kısa ve öz anlatım olmuş yüreğinize sağlık. Ancak daha detaylı anlatılabilirdi diye düşünüyorum. Selamlar.

Emine Kırdar

Emine Kırdar

18 Mayıs 2020
Amenna ve Saddakna. Gayet açık, net ve tatmin edici bı yazı.. Kaleminize sağlık...

OSMAN KARACA

OSMAN KARACA

18 Mayıs 2020
Mustafa hocam kalemine sağlık.Allah razı olsun.

Tuğba Atlı

Tuğba Atlı

18 Mayıs 2020
Çok güzel yüreğinize sağlık...

Abdulmetin Akka

Abdulmetin Akka

20 Mayıs 2020
Mübarek ramazan ayı uğurlarken böyle güzel bir yazıyı okumak güzel oldu. Elinize sağlık.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri